توسعه فردی

۱۰ مهارت برای افزایش بهره‌وری مدیریت

۱۰ مهارت برای افزایش بهره‌وری مدیریت

به نظر می‌رسد مدیریت ، نقش چشمگیری در هر کسب‌وکاردارد. مدیران افرادی هستند که وظیفه‌ی تصمیم‌گیری، پیاده سازی فعالیت‌ها و کنترل کردن اوضاع را بر عهده دارند. فراگرفتن و استفاده از مهارت‌ها و نقش‌های مدیران بسیار سودمند است؛ نه فقط برای کسانی که درگیر کسب‌وکار هستند، بلکه حتی برای کسانی که می‌خواهند در زندگی روزمره خود یک قدم جلوتر باشند. در این مقاله ده تااز موثرترین این مهارت‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱. اولویت‌بندیِ کارها

فهرست کردن کارهای روزانه یکی از راه‌های موثر برای افزایش بازدهی است. روی کارهای مهم تمرکز کنید؛ برای این کار از خود بپرسید چه کارهایی را باید اول انجام داد یا ارزش هر کاری که باید انجام دهید رابسنجید. برای اینکه ماموریت یا کاری را به درستی و در زمان مقرر به پایان برسانید،نیاز است کارهای پیش‌نیاز آن را به خوبی ارزیابی کنید و ببینید چه کارهایی را باید اول انجام داد.

۲. مدیریت درست زمان

زود شروع کنید. به تعویق نینداختن امور،همان رازِ افراد موفق برای انجام کارهای بیشتر است. آنها برنامه دارند و کارها راثبت می‌کنند تا بتوانند فعالیت‌ها و پیشرفت خود را در طول روز مشاهده کنند. آنها برای پاداش دادن به خود، زمان‌های استراحتی را در نظر می‌گیرند؛ استراحتی که نه انقدر طولانی باشد که موجب اتلاف وقت شود و نه انقدر کوتاه باشد که فرد نتواند ذهن خود را تازه کند.

۳. بدانید که چه موقع باید «بله» و چه موقع باید «نه» بگویید

من وقتی «نه» می‌گویم واقعاً منظورم «نه» است و وقتی «بله» می‌گویم، منظورم «بله». می‌دانم که چه چیزی می‌خواهم.

چیزی که باعث می‌شود افراد به جای گفتن «نه»، «بله» بگویند (وقتی واقعاً منظورشان «نه» است) ترسِ از دست دادن فرصت‌هاست.در برخی موارد، افرادی هستند که نمی‌خواهند نسبت به طرف مقابل بی‌ادب باشند واحساس طرد شدن به آنها بدهند، به همین دلیل با گفتن «بله»، مسئولیت را قبول می‌کنند.اما همه‌ی اینها به خود شما بستگی دارد. اگر خوب فکر کنید می‌بینید که هر کسی،اولوبت‌ها و فرصت‌های خود را در زندگی دارد. «نه» گفتن به چیزهایی که آنها را نمی‌خواهید یا دیگر علاقه‌ای به انجامشان ندارید اصلاً اشتباه نیست؛ البته تا جایی که به دیگران آسیبی نرساند.

۴. با در نظر گرفتن اهداف، کار خود را شروع کنید

افراد موفق در کسب‌وکار، تصویر واضحی ازاهدافی دارند که در پایان روز، هفته، ماه یا حتی سال باید به آن دست پیدا کنند.این امر به آنها کمک می‌کند تا روی مسائل مهم‌تر تمرکز کنند. همچنین باعث«خودباوری» در انجام کارها نیز می‌شود. استراتژی‌های بهینه و به‌جا می‌تواند منجربه دست‌یابی موفقیت‌آمیز به اهداف شود. اگر فقط صبر کنید و منتظر رخدادهای خوب باشید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ مهم‌ترین قدم این است که خودتان آن را رقم بزنید.

۵. به یادگیری و پیدا کردن راه‌های جدید ادامه دهید

دانش را می‌توان همه جا پیدا کرد. نه تنها می‌توان آن را در مدرسه و دانشگاه آموخت، بلکه از طریق تجارب شخصی هم قابل دستیابی است. افرادِ پربازده دنبال سرگرمی‌هایی هستند که یادگیری آنها را در طول روز تشویق می‌کند. آنها زیاد جستجو می‌کنند و نسبت به چیزهای جدیدی که می‌تواند به آنها برای رشد ذهنی، فیزیکی و احساسی کمک کند با آغوش باز رفتار می‌کنند.

۶. منابع را به طور بهینه تخصیص دهید

در حوزه‌ی کسب‌وکار، «تخصیص منابع» به معنی تقسیم و مدیریت صحیح منابعِ محدود در جهت پشتیبانی از اهداف سازمان است. یک مدیرموفق می‌داند که چطور زمان (انجام امور قبل از ضرب‌العجل) و قدرت (دستیابی و تولیدمحصولات پربازده) خود را به حداکثر برساند. مدیران یاد می‌گیرند که برای داشته‌های امروز ارزش قائل شوند و با هوشمندی از آنها استفاده کنند، زیرا همه چیز برای همیشه در دسترس نیست.

۷. استفاده از ابزارهای درست برای حفظ بازدهی

ابزارهای پربازده می‌توانند سطح بازدهی رابهبود داده و بهینگی را به حداکثر خود برسانند. برای نمونه وقتی در حال کار با یک تیم هستید استفاده از یک نرم افزار مدیریت پروژه ضروری است زیرا می‌تواند شکاف‌های ارتباطی موجود بین اعضا را از بین ببرد و به شما در مدیریت تیم کمک بزرگی بکند.چون تسکولو یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین است، از هر جایی که باشید، می‌توانیدتیم خود را مدیریت کنید. تسکولو همچنین به افراد کمک می‌کند کارهای روزانه راپیگیری کرده و سطح بازدهی خود را افزایش دهند.

۸. در حال زندگی کنید

هوشمندانه‌تر کار کنید، نه سخت‌تر.

افراد پربازده و موفق در کسب‌وکار معمولاً با اهداف خود زندگی می‌کنند اما همیشه زمان‌های استراحتی دارند که روی «اکنون» تمرکز می‌کنند و قدر زندگی را می‌دانند. آنها از نگرانی درباره‌ی آینده اجتناب می‌کنند زیرا این کار می‌تواند تمام روز آنها را خراب کند.

۹. اتفاق‌های غیرمنتظره را مدیریت کنید

اتفاق‌های غیرمنتظره می‌تواند هر کجا، هرزمان و برای هر کسی پیش بیاید. افراد موفق برای بدترین اتفاق‌ها آماده‌اند. آنها یاد می‌گیرند همه چیز را به ذهن خود بسپارند تا در صورت لزوم واکنشی سریع و صحیح داشته باشند.

۱۰. منظم باشید

نظم هم مانند زیبایی از درون انسان سرچشمه می‌گیرد. این امر ابتدا در درون فرد رخ می‌دهد و بعد جلوه‌ی بیرونی پیدا می‌کند.افرادِ منظم می‌دانند چطور همه چیز را در مکان درستی قرار دهند. آنها عاشق اینهستند که فهرست و دسته‌بندی ایجاد کنند و تا جایی دسته‌بندی را ادامه می‌دهند که همه چیز سر جای خودش قرار بگیرد.

اسکات آدامز می‌گوید «هر مهارتی که به دست می‌آورید شانس موفقیت شما را دو برابر می‌کند.» مهارت‌هایی که شرح دادیم می‌توانندموفقیت هر کسی را دگرگون کنند. یادگیری مهارت‌ها فرایندی مادام‌العمر است و هیچگاه نباید از پیشرفت دست کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *